Novice

Povezovanje znanosti in prakse: Ključ do uspešne logistike

20.3.2025

Tretji dan Logističnega kongresa 2025 bo v znamenju inovacij, znanstvenih dosežkov in prihodnosti logistike.

Raziskovalni dan, ki bo potekal v petek, 4. aprila, bo ponudil vpogled v perspektivne raziskave, razvojne dosežke in izzive, s katerimi se soočajo akademske institucije in gospodarstvo. Dogodek bo pomembna priložnost za razpravo o tem, kako lahko povezovanje znanja in prakse pospeši razvoj logistične panoge.

 

Razmišljanja in ideje mladih

Raziskovalni dan se bo začel s predstavitvijo inovativnih idej in rešitev mladih strokovnjakov, ki bodo sodelovali v okviru natečaja FRIGOLOGIKA, natečaj za mlade talente s področja logistike. Ta natečaj, katerega pobudnik podjetje Frigologo, in je organiziran v sodelovanju s Slovenskim logističnim združenjem, spodbuja razmišljanje o prihodnosti logistike ter ponuja mladim edinstveno priložnost za pridobivanje praktičnih izkušenj in predstavitev svojih idej širši strokovni javnosti.

 

Ključne teme raziskovalnega dneva

V nadaljevanju pograma raziskovalnega dne Logističnega kongresa 2025 bodo na govorniškem odru predstavljeni najnovejši raziskovalni in razvojni dosežki akademskih institucij iz Slovenije in tujine. 

  • Horizontalno sodelovanje med logističnimi podjetji v Sloveniji. Mag. Ines Pentek in dr. Tomislav Letnik (Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Univerza v Mariboru) bosta osvetlila izzive in priložnosti pri sodelovanju med podjetji ter predstavila ključne dejavnike za dolgoročen uspeh.
  • Izzivi v izobraževanju in gospodarstvu. Mag. Gregor Rak (Prometna šola Maribor, Višja strokovna šola L.I.V.E.) bo naslovil vprašanje, ali se šolski sistem in delodajalci dovolj hitro prilagajajo potrebam mladih in trga dela.
  • Digitalni dvojček tudi v proizvodnji malih in srednjih podjetjih. Dr. Sanja Bojić (Fakulteta za tehnične vede Univerze v Novem Sadu) bo na primeru proizvodnega podjetja, ki proizvaja farmacevtsko embalažo z brizganjem in pihanjem, predstavila optimizacijo proizvodnega sistema, za katerega je bil razvit simulacijski model, integriran s sistemom MES.
  • Koliko emisij dejansko povzroči prevoz tovora? Nova svetovna pravila poročanja o emisijah tovora, ki se uvajajo v okviru direktive CRSD, zahtevajo natančnejše metode za izračun ogljičnega odtisa transporta. Trenutni standardi, kot je ISO 14083, temeljijo na prednastavljenih vrednostih, ki pa niso vedno realen odraz dejanskih emisij. Doc. dr. Blaž Luin (Fakulteta za pomorstvo in promet, Univerza v Ljubljani) bo predstavil alternativne možne pristope, ki temeljijo na izmerjenih podatkih o vozil ter vrednotenjem alternativnih metod z vključevanjem orodij za načrtovanje poti in podatkov prometnih senzorjev, kar omogoča bolj natančne izračune. Izvede se lahko tudi analiza občutljivosti, s katero se oceni vpliv poslabšane kakovosti vhodnih podatkov (na primer vozne poti z napakami pri določanju) na končne rezultate. Na ta način se lahko oceni učinek nezanesljivih podatkov o vožnji na posamezne tovorne enote (pakete, palete ipd.). Tovrstne ugotovitve podjetjem pomagajo pri izboljšanju kakovosti podatkov, izboljšanju poročanja o emisijah in optimizaciji poslovanja za zmanjšanje ogljičnega odtisa.
  • Kompetence logističnih managerjev prihodnosti. Prof. dr. Rebeka Kovačič Lukman (Fakulteta za Logistiko, Univerza v Mariboru) bo predstavila rezultate projekta »Business Analytics Skills for the Future-proof Supply Chains«, v okviru katere so raziskovali ključne kompetence, ki jih bodo potrebovali v prihodnosti managerji oskrbovalnih verig. Kako izboljšati izobraževanje in usposabljanje za uspešno upravljanje oskrbovalnih verig v vedno bolj digitaliziranem okolju? Tudi o tem s prof. dr. Kovačič Lukman na Raziskovalnem dnevu Logističnega kongresa 2025.
  • Transparentnost emisij in trajnostna logistika. Strokovnjaki iz Pošte Slovenije in Solvesalla bodo predstavili transparentnost in vidnost emisij v okviru multi-modalne nizko-emisijske tržnice logističnih storitev.

"To ni kar nekaj za zraven. Fakultete, v sodelovanju z gospodarstvom, znajo in imajo izjemno zanimive projekte, ki jih želimo deliti z javnostjo," poudari pomen raziskovalnega dne Igor Žula, vodja programskega odbora Logističnega kongresa. In doda: "Tretji dan želimo narediti zelo konkurenčen prvemu dnevu kongresa."

Povezovanje znanja in prakse nujno za uspešno prihodnost

Raziskovalni dan postaja vse pomembnejša platforma za izmenjavo znanja, idej in dobrih praks med akademiki, podjetji in mladimi logističnimi entuziasti. Spodbuja sodelovanje, ki je ključno za nadaljnji razvoj panoge in zagotavljanje kompetentnega kadra, nujno potrebnega v hitro razvijajočem se digitalnem svetu logistike in oskrbovalnih verig.

Ne glede na to, ali ste del gospodarstva, akademske sfere ali logistični manager, raziskovalni dan prinaša dragocene vpoglede in priložnosti za sodelovanje. Bodite med tistimi, ki znajo te priložnosti prepoznati in jih tudi unovčiti.

Video

Zakaj t.i. raziskovalni dan na Logističnem kongresu? | Igor Žula