7.3.2025
Razkrivali bomo resnične zgodbe, konkretne rešitve in najboljše prakse, ki že danes spreminjajo oskrbovalne verige.
Vsaka oskrbovalna veriga ima svojo zgodbo. Včasih je to zgodba o premagovanju globalnih ovir, drugič o inovacijah, ki spreminjajo pravila igre. Vse pa imajo skupno eno – če ne napreduješ, zaostaneš. Na Logističnem kongresu 2025 bomo skupaj iskali odgovore na največje izzive panoge, od geopolitičnih premikov do digitalne preobrazbe in zelene prihodnosti.
Logistika ni samo premikanje blaga iz točke A v točko B. Je hrbtenica gospodarstva, ki pa potrebuje preobrazbo.
In medtem, ko svet pretresajo trgovinske vojne, podnebne spremembe in pomanjkanje talentov, podjetja, ki razmišljajo strateško, ne čakajo na rešitve. Ustvarjajo jih. Kako? S pravo kombinacijo tehnologije, inovacij in vizije.
Na Logističnem kongresu 2025 bomo skozi vrhunske mednarodne primere in poglobljene razprave pokazali, kaj pomeni delovati trajnostno, učinkovito in inovativno.
Prof. dr. Thomas Wimmer nas bo popeljal na potovanje skozi moč evropske logistične mreže v predavanju "MEGA (My EU Great Again)". Pogosto slišimo o težavah, od carinskih vojn do regulativnih izzivov, a Wimmer opozarja, da Evropa že ima vse, kar potrebuje za uspeh: izjemna znanja, napredne raziskave in vrhunske strokovnjake. Vprašanje je le, ali bomo znali to izkoristiti?
V Slovenijo, na Logistični kongres, ponovno prihaja dr. Nick Vyas, eden najbolj iskanih svetovalcev v logistiki, ki svetuje tudi ameriškim vladam. Pravi človek, da nam pojasni, kaj nas čaka v obdobju Trump 2.0. S svojim širokim in analitičnim pogledom na oskrbne verige bo razkril, kako se lahko spremeni logistična dinamika med ZDA, EU in preostalim svetom ter kako trajnostna bo prihodnost, če se geopolitična pravila obrnejo na glavo.
Podatki v realnem času so postali ključ do konkurenčne prednosti – podjetja, ki imajo vpogled v celotno oskrbovalno verigo, lahko hitreje sprejemajo odločitve, zmanjšujejo tveganja in optimizirajo stroške. A prav tu se pojavi izziv: kako zagotoviti popolno transparentnost v mreži dobaviteljev, partnerjev in transportnih poti, kjer so podatki pogosto razpršeni in nepovezani?
Na kongresu bomo slišali zmagovalca ELA Awards 2024, francosko pošto La Poste, ki je z vzpostavitvijo t.i. nadzornega stolpa dosegla popolno sledljivost in popolno optimizacijo oskrbovalne verige. Kako lahko podobni modeli izboljšajo vaše poslovanje?
A digitalizacija ne prinaša le sledljivosti.
Podjetje Talum je z implementacijo modularne platforme Aura preobrazilo svojo dvoriščno logistiko v Industrijski coni Kidričevo. Avtomatizirane vstopno-izhodne točke, digitalna dokumentacija in pametno tehtanje so jim znižali stroške, povečali učinkovitost in omogočili boljšo preglednost.
Vodja ekipe AI, Božidara Cvetković, (BE-terna), bo predstavila, kako v podjetju Gavrilović digitalni dvojček in umetna inteligenca ALISA AI nista le futuristični koncept, temveč že zdaj omogočata pametno in prilagodljivo proizvodno rešitev, ki izboljšuje odločanje, optimizira delovne tokove in spodbuja neprekinjeno izboljševanje procesov.
Še korak dlje je šla Żabka, največja poljska "corner shop" veriga, ki oskrbuje 3.500 trgovin in je v Radzyminu pri Varšavi postavila eno najnaprednejših logističnih centrov v Evropi, s kvadraturo 60 000 m2. Njihov avtomatiziran visokoregalni skladiščni sistem je energetsko učinkovit in je popolnoma digitaliziral dobavne tokove. Gre za projekt, ki je bil nagrajen tudi v okviru ELA Awards 2024. Jakub Kloczko, direktor Logističnega centra in razvoja avtomatizacije, je bil s strani publike nagrajen za najbolj navdihujočo predstavitev projekta.
Vse to niso teorije ali samo zgodbe o tehnologiji – to so praktične rešitve, ki že delujejo v praksi in spreminjajo način dela.
Kako združiti učinkovitost in trajnost? To je vprašanje, ki si ga ne zastavljajo le regulativni organi, temveč tudi kupci, investitorji in vodje podjetij.
Dr. Nicole Mau bo razkrila, zakaj ESG (okoljski, socialni in upravljavski vidiki) niso več le marketinški trik, ampak ključno orodje za konkurenčno prednost. Prikazala bo, kako podjetja, ki dosledno vpeljujejo trajnostne rešitve, ne le zmanjšujejo stroške, ampak krepijo ugled in se izognejo regulatornim tveganjem.
V Antwerpnu so že dokazali, da je s sodelovanjem mogoče združiti trajnost in učinkovitost: projekt CULT, sodelovalna urbana logistika, prinaša model konsolidacije dostav, ki zmanjšuje prometno obremenitev in povečuje pretočnost mestnega središča.
O sodelovanju na Logističnem kongresu veliko govorimo. In še bomo. Ker verjamemo v moč sodelovanja in povezovanja.
V Hamburgu bo dostava prvič v zgodovini potekala popolnoma brez emisij, kar bo letno prihranilo do 1.400 ton CO₂. V zgodbo je vključeno podjetje Hermes Nemčija, ki je uspešno elektrificiralo celotno logistično operacijo v milijonski metropoli. Dokaz, da je trajnostna dostava mogoča tudi v velikih mestih. Kako so to dosegli in kaj se lahko iz tega naučimo za lastne trajnostne strategije? Odgovore bomo iskali na Logističnem kongresu 2025.
Slovenska podjetja so desetletja zaposlovala iz tradicionalnih bazenov delovne sile, iz Slovenije in držav Balkana. Danes se soočamo z izpraznjenostjo teh kadrovskih bazenov, kar za mnoge pomeni resno oviro pri rasti in razvoju. Toda, ali je težava res zgolj v pomanjkanju kadrov ali gre za širši izziv prilagajanja delovnih procesov?
Družba BTC bo predstavila, kako uspešno vključiti delavce iz tretjih držav in s tem ne le zapolniti vrzeli, temveč ustvariti novo, vključujočo delovno kulturo, ki prinaša dolgoročno stabilnost.
To ni samo zgodba BTC-ja – to je realnost, ki jo bo moralo obvladati vsako podjetje, če želi ostati konkurenčno.
Ne gre več za vprašanje, ali se bo svet spremenil. Gre za vprašanje, ali boste del teh sprememb.
In Portorož, skupaj z Logističnim kongresom 2025, od 2. do 4. aprila je kraj, kjer se odločimo, v katero smer bomo šli.
Prijavite se zdaj in se pridružite tistim, ki bodo vodili oskrbovalne verige prihodnosti. Podroben program in prijava tu >.
Povezujemo. Navdihujemo. Dostavljamo.