5.10.2024
Več kot 200 prijavljenih in odlični odzivi kažeta na optimizem glede ambicij podjetij po izboljšavah, vlaganjih v razvoj in sodelovanju.
Bled, 3. oktober 2024. Dan, ko so tudi temni deževni oblaki nad blejskim jezerom izgubili moč, da bi zasenčili pozitivno energijo več kot 200 udeležencev 8. konference Keep IT Simple 2024 – IT v logistiki in proizvodnji in ELA Awards 2024. V Bled Rose hotelu, ki je za en dan postal stičišče najsodobnejših tehnologij za avtomatizacijo in digitalizacijo v logistiki in proizvodnji ter najboljših logističnih projektov, se je odvijala nepozabna izmenjava znanja, vizij in izkušenj. Udeleženci so se povezali s kar osmimi ponudniki rešitev, ki so predstavili svoje rešitve in inovacije za logistiko in/ali proizvodnjo ter spoznali pet konkretnih, najboljših evropskih logističnih projektov.
"Konferenca Keep IT Simple je usmerjena neposredno v predstavitev digitalizacijskih in tehnoloških rešitev, ki dokazano pomembno izboljšujejo proizvodne in logistične procese v podjetjih," je poudaril Igor Žula, predsednik Slovenskega logističnega združenja (SLZ) v zapisu o konferenci v oktobrski številki revije Logistika Magazin. Ob tem dodaja še: "Keep IT Simple dopolnjuje Logistični kongres (2.-4. april 2025), kjer predstavljamo vse te rešitve v praksi s strani uporabnikov. A oba dogodka, kot ostali dogodki SLZ-ja, imajo en skupni imenovalec – namenjeni so uporabnikom. Želimo dvigniti ambicijo po spremembah na bolje, po pametnih vlaganjih v razvoj naših proizvodno-logističnih storitev, bodisi internih ali eksternih."
A konferenca ni bila zgolj o rešitvah in orodjih. Bila je priložnost za podjetja, da se povežejo s potencialnimi strankami. Udeleženci pa so imeli priložnost dobiti vpogled v nove rešitve in se z njimi konkretno spoznati za vpeljavo v vsakdanjo prakso. Ker za vsemi inovativnimi idejami in tehnologijami stojimo ljudje, je bila konferenca tudi priložnost za druženje in navezovanje novih poslovnih in prijateljskih vezi.
Na konferenci smo se z moderatorjem, Robertom Bičkom, iz podjetja 3 Projekt, sprehodili skozi širok nabor rešitev za avtomatizacijo in digitalizacijo v logistični in/ali proizvodni industriji. Podjetja, partnerji konference, so predstavila osem rešitev, vsaka s svojim specifičnim pristopom in zgodbo.
Znotraj dinamičnega razvoja notranje logistike postaja avtomatizacija vse bolj ključna za ohranjene konkurenčnosti podjetij. V ospredje prihajajo mobilni roboti (AGV/AMR), ki se prilagajajo sprememba v okolju in so učinkoviti, prilagodljivi ter omogočajo varno in natančno upravljanje skladišč. Podjetje Jungheinrich je predstavilo prednosti teh mobilnih robotov, izpostavilo ključne razloge za njihovo uvedbo ter izzive, s katerimi se podjetja soočajo ob implementaciji. Med glavnimi prednostmi, ki odtehtajo visoke začetne stroške in omejitve pri kompleksnih operacijah, so povečanje učinkovitosti in produktivnosti, zmanjšanje stroškov dela, izboljšana varnost ter boljša povezljivost in integracija z drugimi sistemi.
V svetu, kjer se tradicija prepleta s sodobnostjo, prenašanje bremen na glavi ali ramenih še vedno ostaja običaj (ali edina možnost) v mnogih delih sveta, tako kot je bilo že tisočletja. Spomnimo se npr. samo nosačev v neapeljskih gorah, ki z veliko vztrajnostjo hodijo po ozkih poteh s težkimi tovori na svojih ramenih. Vsak njihov korak, kljub težkim razmeram, deluje kot ritual, globoko zakoreninjen v zgodovini človeštva.
V svetu, kjer se arhitektura dviguje do neba, pa so prenašanje bremen prevzeli stroji. Podjetje Mobilis, ki se ukvarja s projektiranjem, razvojem in implementacijo lastnih manipulacijskih sistemov v industriji, ponuja raznolike rešitve, ki poenostavljajo ta postopek. Udeleženci konference so imeli priložnost spoznati široko paleto njihovih programov – od vakuumskih, električnih, pnevmatskih in teleskopskih manipulatorjev do vakuumskih in mehanskih prijemal.
Napredek v tehnologiji in ergonomiji prinaša številne rešitve za lajšanje prenašanja bremen v proizvodnji, logistiki in trgovini. S kombinacijo različnih manipulatorjev lahko podjetja znatno izboljšajo varnost in zdravje delavcev ter optimizirajo delovne procese. Cilj je ustvariti okolje, v katerem fizična obremenitev ne bo več glavni dejavnik, ki vpliva na produktivnost in zdravje zaposlenih. Zato lahko v prihodnosti pričakujemo še večji napredek na tem področju, kar bo prineslo nadaljnje izboljšave v varnosti in učinkovitosti delovnega okolja.
Z več kot 20 letnimi izkušnjami tudi podjetje Defor uspešno rešuje izzive na področju manipulacije. Njihov lastni proizvodni program dopolnjujejo s sodelovanjem z uglednimi evropskimi podjetji, kar zagotavlja celovite rešitve za stranke. Na konferenci Keep IT Simple 2024 so v goste povabili predstavnike švedskega podjetja TAWI, pionirje na področju vakuumskih manipulatorjev, ki so sploh prvi razvili tovrstno opremo. Spoznali smo praktične rešitve za odpravo ozkih grl v logističnih procesih in višjo ergonomijo, od unikatnih manipulatorjev za komisioniranje zabojev z bananami do razkladanja kontejnerjev in tovornjakov in integracije v tekoče trakove, palete in še več.
Prvi zametki avtomatizacije segajo v času industrijske revolucije v 18. stoletju. Takratni izum strojev, zlasti parnega stroja, je dramatično povečal produktivnost tovarn in postavil temelje za prihodnje inovacije. Ko je Henry Ford leta 1913 uvedel tekoči trak v avtomobilsko industrijo, je ta premik povzročil množično proizvodnjo, kar je sprožilo proces standardizacije in avtomatizacije v številnih industrijskih panogah.
Če razmišljate o avtomatizaciji skladišča ali procesne linije, robotizaciji specifičnega proizvodnega procesa ali vgradnji namenskih obdelovalnih strojev, je podjetje Robotehnika za vas pravi naslov. Na konferenci so predstavili široko paleto rešitev, vključno z inovativnimi sistemi strojnega vida. Njihova ključna prednost je zagotavljanje celovitih rešitev za povečevanje produktivnosti na temelju lastne proizvodnje in lastnega razvoja rešitev – od začetne ideje, kjer prisluhnejo potrebam in zahtevam naročnika, do faze konstruiranja, izdelave komponent, programiranja naprav in njihove končne implementacije.
Ko razmišljamo o avtomatizaciji skladiščenja in komisioniranja, se pojavi ključna dilema: je bolje, da blago pride k človeku ali pa človek gre k blagu? Na to vprašanje ni univezalnega odgovora, saj je odločitev odvisna od številnih dejavnikov, kot so kompleksnost in število naročil, obseg asortimana artiklov, časovna okna, posebni temperaturni režimi ipd.
Podjetje OMNI-PRO je predstavilo rešitve "modula" za vertikalno skladiščenje. Dilema vertikalni polični sistem ali paternoster sistemom je neposredno povezana z izbiro pristopa.
Prednosti pristopa "blago k človeku" vključujejo zmanjšanje fizičnega napora za operaterje, boljši izkoristek njihovega delovnega časa, večjo osredotočenost ter hitrejše komisioniranje, kar vse skupaj pripomore k zmanjšanju napak.
Po drugi strani pa pristop "človek k blagu" ponuja večjo fleksibilnost, zlasti pri rokovanju z raznovrstnim blagom, vključno s tistim nepravilnih oblik ali velikosti, ki lahko pogosto zadržuje na komisionirni postaji.
Vsak pristop zahteva svojo rešitev, ki jo lahko v podjetju OMNI-PRO tudi nadgradijo z robotizacijo, hkrati pa ima izbran pristop svoje prednosti in slabosti, zato je pomembno skrbno pretehtati, kateri sistem najbolj ustreza vašim potrebam in poslovnim procesom.
V času naraščajočih stroškov, pomanjkanja delavcev in povečanega obsega prevozov blaga, lahko današnjo logistiko vidimo kot profesionalnega tekača na stezi. Vsaka sekunda, korak in sprememba strategije lahko odločijo med uspehom in neuspehom, saj je treba blago premikati hitreje in učinkoviteje kot kdaj koli prej.
Zato podjetje Lognet vizionarsko razvija programske rešitve, s katerimi dvigujejo logistično tekmo na višjo raven. Ključno orodje za ohranjanje natančnosti in učinkovitosti logističnih procesov ter večje konkurenčnosti so napredni programski sistemi za organizacijo transporta in učinkovito upravljanje dvoriščne logistike (Yard Management).
Na konferenci so podrobneje predstavili terminal za samostojno prijavo prispelih tovornjakov na lokacijo, ki omogoča digitalno in brezpapirno vodenje procesa registracije (tovornih) vozil od prihoda do odhoda le-teh z lokacije. Popolna sledljivost in digitalna komunikacija zagotavljata najnovejši pristop k upravljanju dvoriščne logistike in inovativno rešitev podjetja Lognet.
Tudi podjetje Tenzor se zaveda, kako ključno je avtomatizirati in optimizirati procese v logistični industriji ter poskrbeti za varnost. V odgovor na te izzive so razvili platformo Aura – celovit sistem za upravljanje dvoriščne logistike. Udeleženci konference smo se seznanili z značilnostmi in uporabnostjo platforme kar na konkretni študiji primera industrijske cone podjetja Talum, kjer so se lotili celovite prenove dvoriščne logistike v Industrijski coni Kidričevo. Posebnost industrijske cone Talum je, da je znotraj le-te več podjetij, kar je v fazi implementacije rešitve Aura predstavljajo dodaten izziv.
Z implementacijo rešitve Aure je podjetje Talum doseglo enoten nadzor nad vsemi vstopno-izhodnimi točkami, kar je omogočilo digitalizacijo najave vozil, dokumentacije in poročil. Izboljšali so pretok z najavami prevozov ter poenostavili postopke tehtanja, merjenja radioaktivnosti in razkladanja/nakladanja vozil.
"Digitalizacija ni več le trend, je prihodnost proizvodne pokrajine." Z mislijo Johna Smitha, strokovnjakom za industrijo, se poistovetijo tudi v podjetju Meta Smart Factory, kjer so zasnovali Digitalni ekosistem s pametno umetno inteligenco, posebej prilagojen za popolnoma avtomatizirane tovarne.
Njihove rešitve temeljijo na konceptih Industrije 4.0, hkrati pa vas vodijo proti Industriji 5.0, kjer pametne tovarne in popolnoma avtomatizirane proizvodne linije postanejo resničnost. Njihove rešitve pokrivajo širok spekter proizvodnih potreb – od načrtovanja in optimizacije oskrbovalne verige, orodij za napredno načrtovanje in razporejanje, do MES sistemov in digitalnih dvojčkov. Poleg tega nudijo sledenje v realnem času, preventivno in prediktivno vzdrževanje ter pametno upravljanje skladišč, itd.
V Meta Smart Factory zainteresiranim partnerjem nudijo tudi možnost brezplačne testne uporabe njihovih izbranih rešitev, saj verjamejo, da lahko podjetja le z dobrimi rešitvami dosegajo svoje optimalne rezultate.
Sodelovanje omenjenih partnerjev je omogočilo, da je bila tudi letošnja konferenca za vse udeležence brezplačna.
Predstavitve partnerjev je dodatno obogatila še podelitev priznanja za Logistični projekt 2024, ki ga je prejelo podjetje Grinblu, za kovinsko paleto iPallet.
V popoldanskem delu je sledil prestižni dogodek ELA Awards 2024, v so-organizaciji Evropskega logističnega združenja (ELA), ki nagrado ELA Awards tudi podeljuje. Ta dogodek je v Sloveniji združil pet najboljših logističnih projektov iz Evrope, pri čemer je bilo prisotnih devet članov mednarodne strokovne komisije ELA Awards 2024 in dvanajst članov vodstva ELA. Nagrada za nabjoljši logistični projekt 2024 je šla v Francijo podjetjem La Poste Groupe/Viaposte in Shippeo.
Organizacija tega dogodka je bila za Slovensko logistično združenje velika čast in odgovornost, hkrati pa pomembna dodana vrednost za vse udeležence konference Keep IT Simple.
Od prve konference Keep IT Simple letos mineva 10 let. Tadej Pojbič, član UO in vodja projekta Keep IT Simple, ob desetletnici razmišlja: "Danes imajo oskrbovalne mreže in oddelki oskrbovalnih verig v podjetjih vse večji pomen, saj so vpleteni v skoraj vse procese v podjetju. S pravilno komunikacijo in poslovno odličnostjo je ključ do uspeha sodelovanje, tako znotraj oddelka, kot tudi širše med poslovnimi partnerji, kupci itd. Sam sem mnenja, da moramo pogledati celotno vrednostno verigo "Full value chain" in skupaj z dobavitelji in kupci poiskati možne optimizacije posameznih procesov, s ciljem dodatnih prihrankov. Za to je potrebno vključiti vse deležnike in predstavnike različnih oddelkov oz. služb v podjetju (IT, nabava, prodaja, računovodstvo, skupne službe ipd.), da tudi oni dobijo širšo sliko in tako lažje pomagajo pri uvajanju sprememb. Najtežje je povezati in ustvariti zaupanje med deležniki ter posledično prihranke v celotni vrednostni verigi, najlažje jih je nato razdeliti med posamezne deležnike."
Keep IT Simple spodbuja inovacije v logistiki in proizvodnji z vseh vidikov. Povezuje posameznike, podjetja, tehnologije ter odpira vrata novim idejam in priložnostim. S tem gradi trdne odnose med novimi in starimi znanci. Letos je konferenca povezala in navdihnila več kot 200 udeležencev, vključno s predstavniki iz sosednjih držav, kar je dokaz, da je skupnost, ki se je skozi desetletje oblikovala okoli dogodka, močna in raznolika. To pa je odlična popotnica za naslednjih deset let Keep IT Simple.
Namesto zaključka; avtomatizacija in digitalizacija ne smeta biti cilja sama po sebi, temveč sta le orodji, s katerimi ustvarjamo resnično vrednost za podjetja in stranke.
Pravi izzivi niso zgolj v tehnologijah, ampak v naši pripravljenosti, da sprejmemo drugačen način razmišljanja ter zanetimo kulturno preobrazbo podjetij, da bodo pripravljena na nenehne spremembe. Spremembe so priložnost za spodbujanje inovacij, ki nam omogočajo prilagajanje procesov in poslovnih modelov še preden je to nujno potrebno.
In ker avtomatizacija in digitalizacija vsekakor nista končni postaji, se ponovno srečamo naslednje leto na Keep IT Simple 2025, kjer bomo še naprej gradili mostove med tehnologijami, inovacijami, našimi in vašimi izkušnjami, segli v roke novim udeležencem in objeli stare znance.
Hvala vsem udeležencem in partnerjem, ki ste sooblikovali edinstven dogodek 2v1, Keep IT Simple in ELA Awards 2024.