9.4.2025
2. - 4. aprila se je v Portorožu odvijal osrednji dogodek s področja logistike, proizvodnje, oskrbovalnih verig, digitalnih in tehnoloških rešitev v regiji – Logistični kongres 2025, ki je tudi letos presegel pričakovanja.
V treh dneh se je zvrstilo 50 govorcev iz Slovenije in tujine, ki so razpravljali o prihodnosti evropske ter svetovne logistike, trajnostnih rešitvah, digitalni preobrazbi, dvoriščni logistiki, digitalnemu dvojčku, tuji delovni sili in ključnih izzivih, s katerimi se sooča panoga. Dogodek je obiskalo več 637 udeležencev, iz 19 držav, med njimi predstavniki gospodarstva, podjetniki, raziskovalci, predstavniki države, profesorji in študenti.
Rdeča nit je bila - Kako prepoznati za nas prave trende in se učinkovito odzvati?
Prvi dan kongresa, 2. aprila, se je začel s slavnostnimi nagovori predstavnikov organizatorjev, stroke in politike. Sledila je podelitev nagrade Logist leta 2024, ki je ponovno poudarila pomen posameznikov pri razvoju in inovacijah v panogi. Prejel jo je Matevž Vuga iz podjetja Big Bang.
V nadaljevanju plenarnega dela so se zvrstili priznani govorci, ki so razpravljali o prihodnosti evropske in svetovne logistike do leta 2030. Med drugim je dr. Nick Vyas iz ZDA izpostavil vpliv trajnostnih dobavnih verig v luči geopolitičnih sprememb, prof. dr. Thomas Wimmer pa je predstavil vizijo bolj povezane in odporne Evrope. Dr. Iztok Seljak je opozoril na strukturne izzive, s katerimi se sooča EU, ter ponudil konkretne rešitve. Sledili so prikazi dobrih praks iz Francije, Belgije in ZDA, ki so predstavili napredne digitalne sisteme za nadzor nad logističnimi procesi ter učinkovite modele sodelovanja v urbanem okolju. Dan se je zaključil z dvema vzporednima plenarnima sklopoma: prvim, posvečenim digitalizaciji in optimizaciji logistike dvorišč, kjer so bili predstavljeni primeri iz podjetij TALUM, Lognet Croatia in Trimo; ter drugim, v katerem so podjetja BTC, Karnion in Work Performance razpravljala o izzivih in priložnostih vključevanja tuje delovne sile v logistične procese. Večer se je zaključil z neformalnim druženjem in mreženjem ob sproščenem programu.
Drugi dan kongresa, 3. aprila, je bil v celoti posvečen digitalnemu dvojčku, digitalni preobrazbi v transportu in logistiki ter ESG problematiki. Dan so zaokrožile dinamične okrogle mize, na kateri so govorci razpravljali o tem, kako lahko digitalni dvojček postane temelj konkurenčne industrije prihodnosti, kaj se bo zgodilo z ESG poročanjem ter kakšni so izzivi pri digitalni transformaciji.
Zadnji dan kongresa, 4. aprila, je bil namenjen mladim talentom, inovacijam in povezovanju šolstva ter znanosti z gospodarstvom. V ospredju je bil raziskovalni izziv Frigologika, v okviru katerega so študenti iz slovenski fakultet reševali izziv. Zbrane so navdušile ideje, ki odražajo ustvarjalnost, pogum in razumevanje sodobnih procesov.
Logistični kongres 2025 je znova dokazal, da gre za osrednji forum oziroma platformo za izmenjavo znanja, izkušenj in vizij o prihodnosti logistike. V ospredju so bili digitalizacija, trajnost, sodelovanje in vključenost – z jasnim sporočilom, da je prihodnost logistike tukaj in zdaj.
637 x HVALA in se vidimo prihodnje leto.